Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naučná stezka Šebeň

Naučná stezka Šebeň je určena všem, kdo mají rádi lesní mravence. Po návštěvě naučné stezky můžete k nim patřit i vy. Jde o jedinou naučnou stezku u nás věnovanou jen lesním mravencům.


Naučná stezka prochází Přírodní památkou Šebeň, v tomto zvláště chráněném území je více jak 1200 mravenišť. Jde o největší výskyt druhu mravence pospolitého (Formica polyctena) v ČR. Vše o tomto jedinečném území je na velkých informačních panelech.


Stezka je dlouhá 3 km a má 12 zastávek. Pohodlná procházka s prohlídkou trvá asi 2 hodiny. Trasa vede po lesních cestách nenáročným terénem. Začátek a konec stezky spojuje lesní silnička, která vede středem chráněného území. Proto si můžete prohlídku stezky rozdělit na dvě návštěvy. Mravence a jejich stavby můžete pozorovat kolem stezky. Však oni sami dají o sobě vědět, protože jsou zvědaví, kdo to mezi ně přišel. Návštěvník se na stezce dozví mnoho zajímavého o tom jak se rozmnožují, čím se živí, jak si hájí své teritorium, co všechno ukrývá mraveniště a nebo jak se spolu dorozumívají. Texty na informačních tabulích jsou doplněny jedinečnými záběry z jejich života. Naučná stezka je vhodná pro rodiče s dětmi. Byla tu už řada odborných exkurzí od nás i ze zahraničí. Učitelé škol při návštěvě využívají pracovní listy pro nižší a vyšší stupeň základní školy, jež jsou k dispozici u ZO ČSOP Bory či ZŠ Hany Benešové v Borech.


Naučnou stezku najdete v lese Šebeň mezi obcemi Dobrá Voda, Jívoví a osadou Cyrilov. Z obce Dobrá Voda je to pěšky polní cestou asi 1,5 km. Pokud chcete jet automobilem, z obce Jívoví je to na začátek stezky 600 m po silnici směrem na Radenice. U začátku lesní silničky můžete automobil zaparkovat. O naučné stezce byl vydán barevný průvodce, který můžete získat na obecních úřadech v Dobré Vodě a v Jívoví, nebo v IC města Velké Meziříčí a u ZO ČSOP Bory.

Informace o realizaci projektů:
- Naučná stezka Šebeň 2004
- Průvodce Naučnou stezkou Šebeň 2005
Realizátor: Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Bory
Finanční podpora a spolupracující organizace: Fond Vysočiny kraje Vysočina, Ministerstvo životního prostředí ČR, Lesy České republiky, s.p. a Sdružení Krajina
Kontaktní osoba: Pavel Kříž, 566535228, e-mail: pavelkriz@centrum.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář